Ryzost zlata a barvy zlata

Ryzost zlata

Všechny zlaté šperky, převyšující váhu čistého zlata nad 0,5g, prodávané na území ČR, musí být označeny státním puncem. Toto označování provádí příslušný puncovní úřad dané země. Punc je vlastně informační označení pro zákazníka, které udává ryzost daného šperku.

Ryzost se u zlata udává v karátech, např. 14-ti karátové zlato je ekvivalentní s označením 585/1000. Tato ryzost nám říká jaký je podíl ryzího zlata v poměru k ostatním obsaženým kovům.

Bílé zlato

Bílé zlato je směsí ryzího zlata s dalšími kovy, které dodávají stříbřitou barvu, jako jsou nikl, paladium a stříbro. Finální povrchová úprava se u šperků z bílého zlata provádí rhodiem – kovem, který dodává patřičný lesk a chrání zlato před mechanickým poškozením. Rhodium se vlivem používání (nejvíce na prstenech a řetízcích) odírá a po nějakém čase se ze šperku „setře“ natolik, že začne prosvítat barva bílého zlata, která není čistě stříbřitá, ale je mírně nažloutlá. Tento stav se řeší „porhodiováním“ šperku. Jde o znovu-nanesení rhodia na daný šperk. Tento proces vrací šperku původní jas, barvu a částečně řeší i různé vrypy a malé poškození.

Žluté zlato

Žluté zlato obsahuje 75 % čistého zlata a  25 % slitiny tvořené amalgámem stříbra a  mědi (změnou poměru složení těchto dvou kovů je možné dát zlatu různé zbarvení).

Červené zlato

Červené zato se odlišuje od žlutého zlata jen rozdílným poměrem stříbra a mědi. Má nápadněji růžovější zabarvení oproti klasickému zlatu.