Jak se nejlépe starat o vaše šperky

Jak se starat o šperky? Poradíme vám.

Pořídili jste si krásný šperk a rádi byste aby Vám vydržel co nejdéle jako nový? Máme pro Vás několik základních pravidel, jak se o své šperky starat a čemu se naopak vyhnout. Tím docílíte toho, že Vám zůstanou stále krásné jako v prvním momentě, když jste si je pořídili. 

 

   

CO DĚLAT:

Odložte své šperky
  • Při sportu. Působením potu dochází k urychlení oxidace povrchu kovu. Je spousta druhů sportů, při kterých jsou šperky vystaveny tlaku a možnosti zdeformování nebo poškrábání. Řetízky nebo náramky se mohou vlivem sportovní aktivity zachytit a přetrhnout. Plavání v bazénech obsahujících čistící prostředky působí negativně na materiál i doplňky šperku. 
  • Při práci na zahradě. Používáním ručních nástrojů dochází velmi snadno k deformování prstenů a ohrožení upevnění kamenů. Kontakt s některými přírodninami může způsobit reakci povrchu šperku.
  • Při úklidu domácnosti. Čisticí prostředky urychlují oxidaci povrchu šperku. Čistící písky mohou povrch šperku poškrábat. Nebezpečím jsou i různé kosmetické přípravky, tělové spreje, parfémy, laky na vlasy apod. 
.
Uchovávejte je na jednom bezpečném místě.

Najděte pro ně suché a neosvětlené místo. Šperky by se neměly dotýkat jeden druhého. Diamanty by měly být uchovány ve vlastní krabičce, aby nepoškrábaly ostatní šperky. Při delším uchovávání šperků je dobré je jednotlivě vložit do malých uzavíratelných igelitových sáčků, abychom zabránili přístupu vzduchu, který způsobuje zčernání, obzvláště stříbrných šperků. Před uložením do uzavíratelných sáčků je vhodné každý šperk otřít čistým měkkým hadříkem tak, abyste odstranili mastnotu a pot.

.
Buďte opatrní v kuchyni.

Hnětení těsta, krájení masa a zeleniny může zanechat film a ovlivnit lesk vašich šperků.

.
Udržujte šperky v čistotě.

Lze je otřít speciální vatičkou nebo flanelovým hadříkem.

.
Šperky doneste na vyčištění k odborníkovi.

Pokud jim budete chtít později navrátit jejich lesk i profesionální cestou, doneste je svému zlatníkovi na přeleštění.

 

 

CO NEDĚLAT:

Nevystavujte své šperky kontaktu s různými chemickými přípravky.

Na drahé kovy mohou různé čistící prostředky, parfémy a mýdla působit nešetrně. Snažte se vyvarovat kontaktu s nimi.

.

Neberte si je na místa, kde se mohou lehce poškrábat.

Nejnáchylnější jsou při různých manuálních činnostech nebo při sportu. Dbejte tedy zvýšené opatrnosti nebo si je raději před touto činností sundejte.

.

Nenoste své prsteny na místa, kde je můžete lehce ztratit.

Pokud víte, že si budete šperky sundávat (například před sportem), je nejlepší je raději nechat doma. Stejně tak při různých koncertech nebo sportovních akcích, kde víte, že budete se spoustou dalších lidí na malém prostoru. Může se snadno stát, že svůj šperk ztratíte a na takových místech se pak velmi obtížně hledá! Své cenné šperky si proto raději neberte nebo dbejte zvýšené opatrnosti.

.

Nečistěte své šperky jinak než speciální vatičkou či flanelovým hadříkem.

Šperk se pak může snadno poškrábat.

.

Nevystavujte své šperky extrémním teplotám.

Jak všichni víme, prsten je z kovu, který reaguje na teplo. Velké horko nebo chlad může zapříčinit nepříjemnosti s tím spojené.

.

Nekoupejte se s prsteny ve studené vodě.

Prsty se vám mohou vlivem chladu zúžit a prsten vám může nekontrolovaně sklouznout.
Slaná voda oceánu nebo chemické prostředky v bazénu mohou časem změnit barvu vašich šperků.