Snubní prsteny v proudu času

Snubní prsten, symbol závazku dvou milujících se lidí, má dlouhou tradici. Již v období starověkého Říma daroval muž ženě prsten jako znak zpečetění dohody o budoucím manželství. V té době to byl jednoduchý prstýnek (nejčastěji ze železa a bez kamínku), který žena nosila na prsteníku levé ruky. I staří Egypťané věřili, že žíla procházející tímto prstem ho spojuje přímo se srdcem. Srdce ženy tedy patřilo tomu, kdo jí prstýnek daroval.

Ve středověku lidé věřili, že prsteny symbolizující svazek by se měly nosit na čtvrtém prstu levé ruky, protože jím prochází vena amoris – „žíla lásky“. Tato pověra tvrdila, že existuje přímé spojení mezi prsteníkem a srdcem, a proto bude prstýnek na tomto prstě napojený na srdce. Ve skutečnosti nebyli lidé až tak daleko od pravdy, protože každá i ta nejmenší žíla či cévka vede přímo do srdce, takže i prsteník je se srdcem spojený tak jako každá jiná část těla. V některých kulturách se ujala tradice nošení snubního prstenu na pravé ruce.

Snubní prsten je symbolem lásky a věrnosti. Prsten je kruh bez konce a začátku, což znamená, že je věčný a nekonečný. Snubní prsten má jedinečný význam. Nejdůležitější částí prstene je ústřední kámen. Kámen může mít také svoji vlastní symboliku. Nejčastější diamant symbolizuje trvání, čistotu, věčnost a odolnost, dále pak zirkon nebo jiné drahokamy. Každému kamenu jsou přisuzovány různé schopnosti a každý z nich je přiřazený k měsíci a znamení zvěrokruhu.