Jak se zasnoubit

Zásnuby. Tradice, která se v naší kultuře udržuje už po dobu několika staletí a ke které neodmyslitelně patří zásnubní prsteny. Dříve se tato tradice podobala rodinné oslavě, při které otec nevěsty oznámil zasnoubení, snoubenci si vyměnili prsteny jako symbol své lásky a nadcházejícího manželství a pak dostávali, ale i rozdávali dárky. Dnes už je ale zcela na Vás, jak budete tento speciální okamžik prožít.

Pokud plánujete svoji milou požádat o ruku, měli byste si nejprve promyslet pár jednoduchých, ale podstatných věcí. Jakou má Vaše milá osobnost? Potěší ji velkolepá žádost o ruku na veřejnosti, kde vám budou moci všichni okolo blahopřát nebo naopak ocení romantickou chvíli u soukromé večeře při svíčkách nebo třeba pod rozkvetlou jabloní ve vašem oblíbeném sadu? Nebo nějaký originální nápad, který bude šitý přímo vám dvoum na míru, jako žádost o ruku v místě, kde jste se poprvé poznali nebo zažili společně něco krásného? To kde a jak žádost provést je první věc, kterou by si měl muž pečlivě promyslet, protože samotný moment pak bude neopakovatelným zážitkem, na který budete s láskou společně vzpomínat po celý váš společný čas.

Další věcí je pár praktických rad, tradice, které je hezké dodržet. Muž žádá ženu o ruku v pokleku na jednom koleni, čímž ji vyjadřuje úctu a vřelou lásku, kterou ji bude prokazovat po celou dobu jejich manželství. Také své nadcházející navléká zásnubní prsten na prsteníček její levé ruky jako prokázání opravdovosti jeho krásného úmyslu být s touto ženou po zbytek jeho života a jako důkaz své ryzí lásky.

Zásnubní prsten bývá zpravidla stříbrný (ze stříbra, bílého zlata nebo i z platiny) oproti snubnímu prstenu, který dříve býval obvykle zlatý (ovšem dnes jsou ale velmi oblíbené i prsteny z bílého i růžového zlata, i jejich originální kombinace) a osázený jedním či více kameny. Říká se, že cena zásnubního prstenu by měla být alespoň jedna mužova výplata, aby bylo dobře znát, že svoji žádost myslí skutečně vážně.

O zásnubách by měla být informována rodina nevěsty. Podle tradice muž nejprve žádá rodiče dívky o “požehnání svazku”, tedy o ruku své milé. Přijde tedy za rodiči dívky na předem ohlášenou návštěvu, dle zvyklostí dobře oblečen a přinese květiny mamince snoubenky i své budoucí ženě (maminka by květy měla dostat jako první a dívka jako druhá). Po oznámení rodině snoubenky se obvykle koná i společná oslava obou rodin, kde se mohou vzájemně potkat a probrat podrobnosti nadcházející svatby.

Zásnuby obvykle trvají alespoň šest měsíců nebo rok a slouží jako příslib společné lásky dvou budoucích manželů.

Všem snoubencům a budoucím manželům tedy přejeme vše dobré v jejich společném putování životem a ať jim jejich zásnubní i snubní prsteny přináší jen samé štěstí!